مستشفى اتليك

Akıllı Lens Uygulamaları

Katarakt gözün doğal merceğinin saydamlığını yitirip opaklaşmasıdır. Devamında görmenin giderek azalmasıyla kendini gösteren bir durum oluşur ki günümüzdeki tek tedavi seçeneği cerrahi operasyondur.

Katarakt cerrahisi "Fakoemulsifikasyon" yöntemi ile altın standardına ulaşmıştır. Cerrahi teknik bu aşamaya ulaşmışken operasyondan memnuniyeti daha da yukarılara taşıyabilmek için kullanılan göz içi lens (GİL) teknolojisi çalışmaları son zamanlarda baş döndürücü bir hızla ilerlemektedir.

Yaklaşık otuz yıldır katarakt ameliyatlarında suni göz içi mercek kullanılmaktadır. Son on yılda ise halk arasında "Akıllı Mercek" denilen yüksek teknoloji ürünü "Göz İçi Mercekleri" hızla kullanıma girmiştir.

Odak tiplerine göre göz içi mercekler Monofokal (tek odaklı), Multifokal(çok odaklı) ve Trifokal(üç odaklı) gibi sınıflara ayrılabilir.

  • Monofokal odaklı mercek takılan hastalar ameliyattan sonra uzağı iyi görürler ancak yakın için gözlük kullanırlar.
  • Multifokal yani çok odaklı mercek takılan hastalar ameliyatlarından sonra uzağı ve yakını gözlüksüz iyi görürler.
  • Trifokal yani üç odaklı mercekler halk arasında akıllı mercek seklinde tabir edilen ifadenin tam karşılığı olan merceklerdir. Bu merceklerin takıldığı hastalar uzağı iyi görürler, yakını iyi görürler; aynı zamanda orta mesafeyi de çok iyi görürler.

Akıllı mercek kullanımında hasta seçimi de oldukça önemlidir. Burada hekimin tecrübesi, hastanın mesleği, yaşı, sosyal konumu, okuma alışkanlığı, entelektüel düzeyi seçimi etkileyen faktörlerdir.

Kataraktı olan hastalar akıllı mercek kullanımında en önemli adaylardır; ayrıca kataraktı olmayıp, 40 yaş üstü hiçbir şekilde uzak veya yakın gözlüğü kullanmak istemeyen hastalar da önemli adaylardır. Bir diğer aday grubu da yaşı genç olup lazerle görme kusurları düzeltilemeyen hastalardır.

Yaklaşık 10-15 dakika süren bir operasyonla göz içine takılan akıllı mercek yardımıyla göz numarası kalıcı olarak sıfırlanır ve ömür boyu net görüş sağlanır.

Op. Dr. Hakan Terzi
Göz Hastalıkları Uzmanı
Lokman Hekim Sağlık Grubu

 

Daha detaylı bilgi ve randevu için aşağıdaki formumuzu doldurabilirsiniz.

Whatsapp الموعد الالكتروني