Akıllı Lens Uygulamaları

Akıllı Lens olarak da bilinen üç odaklı yani Trifokal lensler ile hem yakını hem de uzağı ömür boyu net görebilirsiniz. Katarakt ameliyatlarında sıklıkla kullanılmaya devam eden tek odaklı mercekler yakını göstermekte sorun oluşturmaktadır. Fakat Akıllı Lens bu sorunu ortadan kaldırmıştır. 

Katarakt Nedir

Gözün doğal merceğinin (lens),  saydamlığını yitirerek opaklaşmasına katarakt denir. Oluşan bu katarakt ise görmeyi gittikçe artan düzeylerde düşürür.

Ayrıca lens (gözün doğal merceği) de yaklaşık 45 yaş civarında ortaya çıkan bir sorun da yakına bakarken adaptasyon yeteneğinin kaybedilmesidir. Bu da yakın gözlüğü ihtiyacını doğurur.

Akıllı Lens ile Katarakt Tedavisi 

Kataraktın tedavisi cerrahidir ve FAKOEMULSİFİKASYON yöntemi ile altın standardına ulaşmıştır . Cerrahi teknik bu yöntemle ileri aşamaya ulaşmışken, operasyonun memnuniyetini daha da yukarılara taşıyabilmek için kullanılan göz içi lens (GİL) teknolojisi çalışmaları da  baş döndürücü  hızla ilerlemektedir.

Yaklaşık otuz yıldır katarakt ameliyatlarında suni göz içi mercek kullanılmaktadır.

Son 12-13 yılda ise halk arasında Akıllı mercek denilen yüksek teknoloji ürünü göz  içi mercekleri hızla kullanıma girmiştir.

Göz İçi Mercek Tipleri

Odak tiplerine göre göz içi mercekler Monofokal (tek odaklı), Multifokal(çok odaklı), Trifokal(üç odaklı) gibi sınıflara ayrılabilir

  • Monofokal yani tek odaklı mercek takılan hastalar ameliyattan sonra uzağı iyi görürler ancak yakın için gözlük kullanırlar
  • Multifokal yani iki odaklı mercek takılan hastalar ameliyatlarından sonra uzağı ve yakını gözlüksüz iyi görürler.

Akıllı Lens/Mercek Tedavisi

Trifokal yani üç odaklı mercekler halk arasında akıllı mercek seklinde tabir edilen ifadenin tam karşılığı olan merceklerdir. Bu merceklerin uygulandığı hastalar uzağı iyi görürler, yakın iyi görürler; aynı zamanda  orta mesafeyi de çok iyi görürler.

  • Yakın mesafe, kitap okuma.
  • Orta mesafe, cep telefonu, bilgisayar kullanma.
  • Uzak mesafe de karşıya bakarak net görme mesafesi şeklinde tanımlayabiliriz.

Akıllı Mercekler Nasıl Çalışır

Akıllı mercekler, basitçe iç içe geçmiş üç mercek olarak düşünebiliriz. Göze yakın, orta ve uzak mesafelerden gelen ışınları bu iç içe geçmiş odaklar sayesinde tek bir odağa dönüştürerek retinaya (gözün ağ tabakası) düşürür. Tedavi sonrası hastaların tüm mesafelerde gözlük ve kontakt lens ihtiyaçları ortadan kalkar.

Akıllı Lensler Kimlere Takılır

Akıllı  mercek kullanımında hasta seçimi de oldukça önemlidir. Burada hekimin tecrübesi, hastanın mesleği, yaşı, sosyal konumu, okuma alışkanlığı, entelektüel düzeyi seçimi etkileyen faktörlerdir.

Kataraktı olan hastalar akıllı mercek kullanımında en önemli adaylardır. Ayrıca kataraktı olmayıp da 40 yaş üstü hiçbir şekilde uzak veya yakın gözlüğü kullanmak istemeyen hastalarda yaygın adaylardır. Bir diğer aday grubu da yaşı genç olup LASİK yöntemi ile görme kusurları düzeltilemeyen hastalardır.

Akıllı Merceklerle İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Her hasta için detaylı bir göz muayenesinden  sonra Glokom, kornea (gözün saydam tabakası) problemleri, diabete bağlı göz komplikasyonları, yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıkların olmadığından emin olunduktan sonra ameliyatı planlamak gerekir. Zira bu hastalıklarından birine veya daha fazlasına sahip olan hastalar iyi birer akıllı mercek adayı değildir.

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsedildiği gibi yapılan işlem aslında bir katarakt ameliyatı. Damla anestezisi ile gözün  uyuşturulması sonrası FAKOEMULSİFİKASYON yöntemi ile yaklaşık 10-15 dakika süren ağrısız, dikişsiz gayet konforlu bir operasyondur. Günde tek bir göz tedavi edilir ve hasta aynı gün evinde istirahat ettirilir. Diğer göz birkaç gün sonra planlanabilir.

Akıllı Lenslerin Yan Etkileri

Uygun olmayan hastalara akıllı mercek takıldığında bazı problemlerle karşı karşıya kalınabilir. Bazen az aydınlatmalı ortamlarda veya gece ışıkların etrafında saçılmalara (halo, glare) rastlanılabilir. Nadiren görülen ve zamanla alışılabilen bir rahatsızlık olarak not edebiliriz.

 Bir diğer yan etki de, görüntü kalitesinin(kontrast sensitivite) bir miktar azalmasıdır ki bu da iç içe geçmiş halkalı mercek yapısıyla ilgili geçici bir sıkıntıdır.

Yaklaşık 10-15 dakika süren bir operasyonla göz içine takılan akıllı mercek yardımıyla göz numarası kalıcı olarak sıfırlanır ve ömür boyu net görüş sağlanır.

Op. Dr. Hakan Terzi
Göz Hastalıkları
Lokman Hekim Etlik Hastanesi

Katarakt Tedavisi ve Akıllı Lens Uygulamaları ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve uzman hekimlerimizden randevu almak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Whatsapp الموعد الالكتروني