Lazer Tedavisi İle Gözlüklerinizden Kurtulun

Lazer tedavisi sayesinde günümüzde görme kırma kusurları yüksek başarı oranıyla tedavi edilmektedir. Miyop, hipermetrop ve astigmat göz numaraları gözün optik sisteminin ışığı fazla veya az kırmasından dolayı oluşur. Miyoplar uzağı göremez. Hipermetroplar ise yakında daha çok zorlanır. Astigmat bozukluğu olanlar uzakta da yakında da zorlanırlar. Genel olarak bu bozukluklar kırma kusuru olarak adlandırılır.

Kırma Kusurları Nasıl Düzeltilir?

Göz optik bir sistemdir ve dışarıdan gelen ışığı retina tabakasına odaklar. Gözün ön kısmında ışığı kırarak retinaya yönlendiren iki güçlü mercek (ya da lens) mevcuttur. Göz bebeğimizin önündeki saydam tabaka olan kornea tabakası ışığın göze girerken ilk geçtiği mercektir ve gözün optik sisteminin en güçlü merceğidir. Göz bebeğinin hemen arkasında ikinci bir mercek daha vardır. Dışarıdan görülmez. Bu mercek esnektir. Kalınlaşıp incelerek yakını görebilmemizi sağlar.

Gözün ön yüzündeki mercek olan kornea tabakasının şeklini değiştirerek kırma kusuru düzeltilebilir. Örneğin 5 numara miyopu düzeltmek için kornea tabakasının merkezinin 75 mikron civarında inceltilmesi gerekir. Benzer şekilde hipermetrop ve astigmat numaralar da düzeltilebilir.

Kornea tabakası lazerle şekillendirmeye uygun değilse veya göz numarası çok yüksekse o zaman başka yöntemler kullanılabilir. Gözün içine göz bebeğinin önüne veya arkasına yeni bir mercek konulabilir. Bu yöntemle çok yüksek göz numaraları düzeltilebilir. Eğer hasta 45-50 yaşını geçmişse o zaman katarakt ameliyatı yapılarak göz numarası düşürülebilir. Katarakt ameliyatında göz içindeki merceğin kılıfı ön yüzünden açılır ve içi boşaltılır. Bu kılıfın içine yeni bir mercek konur. Böylece hem yüksek göz numaraları düzeltilir hem de ileride katarakt olma ihtimali ortadan kaldırılır. Katarakt ameliyatında yerleştirilen merceklerle aynı zamanda yakın gözlüğü ihtiyacı da giderilir.

Lazer Tedavisi Yöntemleri Nelerdir?

Excimer Lazer: Kornea tabakasında milimetrenin binde biri hassasiyetle tıraşlama yapabilir. Korneaya istenilen şekli verecek şekilde lazer atışı yapılabilir. Bu yöntemde önce korneanın en üstündeki koruyucu epitel tabakası alkol yardımıyla gevşetilerek açılır. Daha sonra kornea üzerine lazer atışı yapılır. Daha sonra göze yumuşak kontakt lens takılır. Epitel tabakası iyileşene kadar-genellikle 5 gün kontakt lensler gözde kalır. İlk gün batma-yanma olabilir. İyileşmesi 1-2 hafta içinde günden güne olur. Bazen 1 aya kadar uzayabilir.

No-Touch Lazer: Kullanılan cihaz Excimer Lazer cihazıdır. Ancak bu yöntemde korneanın en dış koruyucu tabakası olan epitel tabakası da Lazerle açılır. Bu yöntem bir önceki yönteme göre biraz daha çabuk iyileşir ve konforu daha iyidir.

LASİK: Kornea tabakasının ön yüzünden çok yüksek hızla hareket eden bir bıçak içeren mikrokeratom cihazı ile yaklaşık 100 mikron kalınlığında bir tabaka kapak gibi kaldırılır. Bu kaldırılan tabakaya flep denir. Flep bir kenardan korneaya yapışıktır. Flep kaldırıldıktan sonra alttaki korneaya lazer yapılır ve flep yerine yapıştırılır. Bu yöntem çok konforludur. Batma yanma gibi şikayetler olmaz ve ertesi gün görme normale döner. Ancak göz kuruluğu olan gözlerde bu kuruluk şikayetlerini artırabilir. Ayrıca, flep tabakası alttaki korneaya hiçbir zaman tam olarak kaynamadığı için aktif spor yapanlar veya polis, güvenlik gibi meslek düşünenler flepli yöntemlerden kaçınmalıdır.

Femto-LASİK: Mikrokeratom cihazı yerine Femto-saniye Lazer cihazı kullanılır. Böylece bıçaksız flep kaldırılmış olur. Buna “bıçaksız LASİK” de denmiştir. Bu yöntemde hem Femtosaniye Lazer cihazı hem de Excimer Lazer cihazı kullanıldığı için daha maliyetlidir. Teknik olarak LASİK yöntemine benzer. Ancak Flep oluşturma sırasında komplikasyon ihtimali daha düşüktür. Kullanılan cihazlara göre farklı isimler almaktadır: İ-Lasik, Femto-Lasik veya İntra-Lasik gibi.

SMİLE: Femtosaniye Lazer kullanılarak kornea içinden düzeltilmesi hedeflenen göz numarasına göre uygun kalınlıkta parça kesilerek çıkarılır. Kornea üzerinde 3-4 mm lik bir kesi yapılmış olur. Bu nedenle LASİK gibi korneayı zayıflatmaz. Ancak daha maliyetlidir ve işlem olarak biraz daha komplikedir. Görmenin düzelmesi 1-2 haftayı bulabilir.

Lazer Tedavisinden Sonra Katarakt Ameliyatı Olmak Zorlaşıyor mu?

Hayır. Yalnız katarakt ameliyatı öncesi yapılan ölçümlerin ve hesaplamaların Lazer hesaba katılarak yapılması gerekiyor. Lazer olanlarda kornea tabakasının şekli değişmiş olduğu için bazı hesaplamalar farklı sonuç veriyor. Bunlar yeni teknoloji ölçüm cihazlarıyla sorun olmadan hesaplanabiliyor.

Lazer Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Lazer tedavisi uygulayabilmek için öncelikle göz numaralarının değişimini tamamlamış olması gerekir. Vücudun büyümesini tamamladığı 18-20 yaşına kadar da beklemek gerekir. Miyop numaralar genellikle 20 yaş civarında durur. Ancak bu durma yaşı kişiden kişiye değiştiği için gözlük kullananların gözlük numaralarındaki değişimin durduğunu görene kadar beklemesi önerilir.

Lazer tedavisinin uygulandığı kornea tabakasında herhangi bir hastalık veya bozukluk olmamalıdır. Kornea tabakası yeterince kalın olmalıdır. Özellikle keratokonus hastalığı lazer tedavisi öncesinde olmamalıdır. Bu hastalık da erken dönemde astigmat veya miyop numara oluşturduğu için hastalar lazer olmak için başvurabilir. Bu hastalığın farkına varmadan lazer yapmak daha ciddi sorunlara yol açabilir. 

Gözde ilerleyici başka hastalık olmamalıdır. Örneğin göz tansiyonu, katarakt, şeker hastalığına bağlı retina sorunları, doğuştan sarı nokta dejenerasyonu gibi.

Bazı gözlerde gözün durumuna göre sadece bazı yöntemler uygulanabilir. Örneğin ince kornealarda LASİK veya Femto-LASİK yöntemleri uygun olmaz. Bunları doktorunuz muayene sonrası size iletir.

Prof. Dr. Nurullah Çağıl
Göz Hastalıkları
Lokman Hekim Akay Hastanesi

Lazer Tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve uzman hekimlerimizden randevu almak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Whatsapp الموعد الالكتروني