Mutlu Bir Evlilik İçin ÖnerilerUzm. Psikolog Meltem Özcüler Oluşturuldu: 2017-08-10 16:10:00
Görüntü Sayısı: 2193

Mutlu Bir Evlilik İçin Öneriler

Sonunda beklenen harika olay gerçekti, birbirini seven ve hayatını beraber yaşamak isteyen iki kişi evlendi...Peki ya sonra? Hikayenin devamı masal gibi devam mı ediyor yoksa gerilim filmi gibi mi?

Mutlu Bir Evlilik İçin Öneriler

Ülkemizde yıllık evlenme sayısı 600 bin iken boşanma sayısı ise 130 bin civarındadır Bu durumda masal yerine daha gerçekçi bir hikaye düşünme, kurgulama ve çıkabilecek sorunlara hazırlıklı olmaya çalışma evlenecek çiftler için en temel öneri olabilir.

Daha Sağlıklı Bir Aile Ortamı İçin Öneriler

Evlenmeye karar verdiğiniz andan itibaren özen göstereceğiniz bazı konularla evliliğinizin daha huzurlu ve mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. En önemli anahtar sevgi ve ilgidir, bunların canlı olması ise zaman zaman eşlerin yaptıklarıyla ilişkili olabilmektedir. Kötü giden bir evliliği kurtarmadan önce, evliliğin iyi gitmesi için emek vermek çok daha kolaydır.

Beraber kaliteli zaman geçirin. İyi ve kötü anlarınızı paylaşmak, ilişkinize samimiyet getirerek, karşılıklı sevgi ve saygı duygunuzu pekiştirecektir.

JmcTyT.jpg

Gülmeye daha çok zaman ayırın. Strese karşı en güçlü silahlardan biri, gülümsemek ve gülümsetmektir.

9cTZBC.jpg

Önce dinleyin sonra konuşun. Başka hiçbir şeyle ilgilenmeden, merakla ve ilgiyle eşinizin konuşmalarını aktif bir şekilde dinleyin. Yorumlarınızı ve önerilerinizi konuyu anladıktan sonra empatik bir şekilde verin.

1Nmi7x.jpg

Ailenizi sahiplenin. Dışarıdan gelecek maddi ve manevi baskılara karşı, eşinizi ve ailenizi sahiplenin, önceliğinizin farkında olun.

İlgi gösterin. Eşinizin ihtiyaçlarına karşı duyarlı olun, karşılamaya çalışın.

Adım atmaya hevesli olun. Konuşmaya, saygı göstermeye, sevginizi belli etmeye, süprizler yapmaya veya güldürmeye siz istekli olun. Karşı taraftan bekleyerek evliliğinizi atalete ve çözümsüzlüklere götürmeyin.

FMzP11.jpg

Canlı tutun. Evliliğinizin sıkıcı bir rutine girmesini engellemek için, değişiklikler yapın. Sosyalleşin, gezin, evinize ve kendinize yenilikler katın, süprizler yapın.

DNMGwq.jpg

Sorunların Çözümü İçin Öneriler

Birbirinden farklı geçmişlere sahip iki kişinin aynı evi, yeni sorumlulukları ve bir çok kaygıyı paylaştıkları durumlarda gerginliklerin olması oldukça normaldir. Zamanla gelişen hastalıklara, büyük ailelerle yaşanan deneyimlere, çocuk sahibi olmaya veya olamamaya, finansal zorluklara ve beklentilere dair sıkıntılar da her evde olabilmektedir.

Gerginliğin olmamasını bekleme veya bundan kaçma yerine başa çıkmayı öğrenmeye çalışmak her yaşta kazanılabilecek bir alışkanlıktır.

Evliliklerde sorun olur. Aynı fikirde olmadığınız, birbirinize katılmadığınız, empati duyamadığınız günler elbette ki olacak, öncelikle bunun dünyanın ve evliliğinizin sonu olmadığını bilin. Eğer birçok evlilikte benzer sıkıntılar olduğunu ve bu sıkıntıların çözülebildiğini kabul edebilirseniz, daha gerçekçi bir şekilde sorunla uğraşabilirsiniz.

Doğru zamanda ve yerde tartışın. Fiziksel ve duygusal yoğun ihtiyaçlar olduğunda bireyler sorun çözmeye yönelimli olmayabilir. Dinlenmiş ve tok olduğunuz zamanlarda, duygusal olarak daha sakin ve çözüm üretebilir durumda olduğunuzda aile sorunlarına eğilebilirsiniz.

Söz ve eylemlerinize dikkat edin. Eşler öfke kontrolü sağlamakta zorlandığında, aslında hiç katılmadıkları veya sonra pişman olacakları sözleri söyler, davranışları yaparlar. Eğer bu noktaya doğru yaklaştığınızı fark ediyorsanız, ortamı bir süre terk edin, tartışmayı sonraya erteleyin.

Üçüncü kişileri sorunlara mümkün olduğunca dahil etmeyin. Sorunları çözmeye çalışırken önce bireysel sonra aile olarak gücünüzü ortaya koyun. Üçüncü kişilerin önerileri bazen fayda getirmek yerine, sorunun uzamasına yol açar.

Çözüme odaklanın. Sorunun adını koyarak, ortaya çıkaran etkenleri tartışın. Ama bu süreci ilerleterek çözüme yönelik önerilere ve eylemlere daha fazla zaman ayırın. İlerleyen zamanda ise çözüme yönelik hangi adımların işe yaradığını, hangilerinin değişmesi gerektiğini mutlaka tekrar gözden geçirin.

Bazı evlilik sorunları kişilik özelliklerinden, oldukça köklü sorunlardan veya ani gelişen evlilik temelini sarsacak davranışlardan ortaya çıkmaktadır. Çiftlerin tükenmiş, depresif, kaygılı veya öfkeli olmasına yol açan bu durumlarda sorun çözümü için bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyiniz.


Bu yazı Uzm. Psikolog Meltem Özcüler tarafından yazıldı ve 2193 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler