Baş AğrısıUzm. Dr. Ahmet Koçer Created: 2018-05-31 08:58:02
View Count: 1986

Baş Ağrısı

Baş ağrısı ihmale gelmez!


Baş Ağrısı

Baş ağrısı ihmale gelmez!

Lokman Hekim Hastaneleri Nöroloji Uzmanı Dr. Ahmet Koçer, birçok kişinin karşılaştığı "baş ağrısı" rahatsızlığının ciddiye alınması gereken bir durum olduğunu söyledi.

Yaygın bir sorun olan baş ağrısının, hastayı rahatsız etmenin yanı sıra iş gücü kaybına ve sağlık harcamaları nedeniyle ekonomik kayıplara neden olduğunu anlatan Koçer, baş ağrısının "gerilim tipi" ve "migren" gibi türlerini oluşturduğunu belirtti.

Migrenli hastaların yaklaşık yüzde 70'inin tanısının konulmadığına dikkati çeken Koçer, şu ifadeleri kullandı:

"Baş ağrısı ile en sık doktora gidenler %54 oranı ile süregelen gerilim tipi baş ağrısı olan hastalardır. Bu hastalara sıklıkla kronik sinüzit, boyun kireçlenmesi, hipertansiyon kaynaklı gibi yanlış tanılar konur. Baş ağrısının altında bazen beynin ya da vücudun başka bölgelerine ait hastalıklar yatar. Bu baş ağrılarına ikincil baş ağrısı denir. Örnek olarak kansızlık, enfeksiyonlar, kazalar, kanamalar, tümörler veya ilaç yan etkileri sayılabilir. Migren, gerilim tipi baş ağrısı veya küme tipi baş ağrısı gibi altında başka bir hastalık yatmayan ağrılara ise birincil baş ağrıları denir."

- Migren kadınlarda daha sık görülüyor!

Migrenin kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü anlatan Koçer, "Bunun dışında küme baş ağrıları, günlük süregelen baş ağrıları gibi daha nadir baş ağrısı çeşitleri de bulunmaktadır." dedi. Koçer, gerilim tipi baş ağrılarının kısa sürdüğünü, günlük hayatı çok fazla etkilemediği gibi tedaviye de daha kolay cevap verdiğini anlattı.

Migren ağrısının oldukça karakteristik olduğunu kaydeden Koçer, "Genellikle zonklayıcı karakterde yarım baş ağrıları olur ancak çok çeşitli başka şekillerde de gözlenebilir. Ağrı oldukça ızdırap vericidir ve hastanın günlük yaşam aktivitelerini engeller. İlaç tedavisine çok kolay cevap vermez, özel takip ve tedavisi vardır. Önemli bir nokta, migrenin baş ağrısı ile sınırlı olmayan bir hastalık olduğu ve vücudun başka alanlarını da etkilediğinin bilinmesidir." diye konuştu.

Koçer, "Eğer baş ağrısı ani ve çok şiddetli başladıysa, ateş veya kusma eşlik ediyorsa, hayatınızda ilk defa bu şekilde bir ağrı yaşıyorsanız, sinir sistemine ait herhangi başka bir bozukluk eşlik ediyorsa, bilincinizde değişiklik/uykuya eğilim varsa hemen en yakın hastanenin acil servisine başvurunuz." uyarısında bulundu.

Ağrının nedeni ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:

• Baş ağrısının süresi

• Baş ağrısının hastada başladığı yaş

• Aralıklı olup olmaması

• Birden oluşup oluşmadığı

• Ağrının şiddeti

• Ağrının yeri

• Ağrının karakteri

• Eşlik eden başka yakınmaların varlığı

• Ağrıya neden olan faktörlerin olup olmadığı

• TedaviThis post has been written by Uzm. Dr. Ahmet Koçer and viewed 1986 times.


Comments

Loading...