Akay Hastanesi

Kolon Kanseri

Kolon (kalın barsak) kanserleri, kalın barsak içindeki poliplerden kaynaklanırlar. Kolonoskopi işlemi sırasında, kalın barsaklar tam olarak değerlendirilir, polip gibi ilerleyen zamanda kolon kanserine dönüşebilecek patolojiler taranır ve çıkacak olan sonuçlara göre uygun tedavi yöntemleri planlanır.

Kolonoskopi işlemi, makattan girilerek tüm kalın barsak bölümlerinin incelendiği, ucunda kamerası olan, esnek, tüp şeklinde bir alet olan kolonoskop cihazı ile yapılan bir işlemdir. Kolonoskopi işlemi sırasında tespit edilen poliplerin çıkarılması da yine aynı işlem sırasında yapılabilmektedir. Bu şekilde barsak polibi olan hastalarımız, ileride gelişecek kolon kanserinden de korunmuş olurlar.

Kolonoskopi işlemi, günümüzde “sedasyon” dediğimiz hafif bir anestezi ile yapıldığı için tamamen ağrısız bir işlem haline gelmiştir. Kolon kanserinin ameliyat ve kemoterapileri de içeren zorlu süreci göz önüne alındığında, 15-20 dakikalık bir kolonoskopi işlemi ile kolon kanserinden korunmak çok daha mantıklı ve hayati olacaktır. Bu nedenle 50 yaşını geçmiş tüm hastalara, hiçbir şikayeti olmasa bile mutlaka kolonoskopi işlemi önerilmektedir.

Ailede kolon kanseri öyküsü olanlarda ise, riskin daha yüksek olduğu ve daha erken yaşlarda kolonoskopi işlemi gerekebileceği bilinmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi kolon kanserinde de erken tanının hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Doç. Dr. Benan Kasapoğlu
Gastroenteroloji Uzmanı
Lokman Hekim Akay Hastanesi

Gastroenteroloji bölümümüzden randevu almak için aşağıdaki formumuzu doldurabilirsiniz.

Ad Soyad:

Telefon Numarası:

E-Posta Adresi:

Hastane: