Perinatoloji

Perinatoloji maternal fetal tıp olarak da bilinir. Kadın hastalıkları ve doğum branşında riskli gebelik üzerine uzmanlaşılan bir üst daldır ve gebelik öncesinde, gebelik sırasında ve doğumdan hemen sonra anne bebekte görülebilen sorunlarla ilgilenir.

Ülkemizde perinatoloji uzmanlığı 4 yıllık kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı sonrası girilen yandal sınavında başarılı olduktan sonra 3 yıllık bir eğitim dönemi sonrasında verilmektedir.
Perinatoloji uzmanlarının temel amacı anne ve bebekteki riskli durumların yönetimidir. Anne için riskli durumların başında sistemik hastalıklar gelir. Bu hastalıklar içerisinde en sık şeker, tansiyon, böbrek ve kalp hastalıkları ile kan pıhtılaşma bozukluğu (trombofili) görülmektedir. Bu hastalıkların tedavisi ve ilgili branş uzmanı ile takibi perinatoloji uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Riski olsun olmasın her gebenin gebeliğinde özellikle 18-22. Haftalar başta olmak üzere en az bir kez perinatoloji uzmanı tarafından görülmesi anne ve bebekte olabilecek sıkıntıların erken teşhisi ve tedavisi açısından çok önemlidir.

Perinatoloji ile ilgili detaylı bilgi almak ve uzman doktorlarımızdan randevu almak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Name Surname:

Phone Number:

Email:

Subject:

Hospital:

Message: