Göğüs Cerrahisi

Göğüs kafesinin içinde kalp ve büyük damarlar, dışında kadınlarda meme hariç, cerrahi hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır.

Göğüs Cerrahisi neye bakar?

Göğüs cerrahisi,gögüs boşluğu içinde yer alan kalp dışındaki organ ve dokuların cerrahi tedavisini gerçekleştirilmektedir. Akciğerler ile bunları çevreleyen akciğer zarları, göğüs duvarı, kaburgalar, mediasten, yemek borusu ve diyafram gibi organ ve yapıların hastalıklarının tedavisini cerrahi yöntemlerle yapan bir disiplindir. Lokman Sağlık Gurubu bünyesindeki Göğüs Cerrahisi Merkezi; tecrübeli ve donanımlı ekibi ile özellikli göğüs cerrahisi ameliyatlarını ulusal ve uluslarası düzeyde yapmaktadır. Merkezimizde; teknik ve tıbbi donanımı yüksek olarak, anestezi, yoğun bakım, göğüs hastalıkları, onkoloji, kalp cerrahisi ve radyoloji ekipleri ile iş birliği içinde, acil ve elektif tüm göğüs cerrahisi operasyonları yapılabilmektedir. Merkezimizde günümüzün en ileri cerrahi teknolojisiyle gerçekleştirilen kapalı operasyon yöntemlerinden (minimal invaziv cerrahi) olan videotorakoskopik cerrahi (VATS), merkezimizde başarıyla uygulanmaktadır.

Minimal invaziv cerrahinin (Kapalı operasyon) Avantajları

Teşhisin en hızlı ve doğru şekilde konularak, tedaviye hemen başlanabilmesi; Ameliyat sonrası dönemde ağrının açık yöntemlerle karşılaştırıldığında daha az olması; Ameliyat kesi izinin küçük ve estetik olması, yara problemleriyle daha az karşılaşılıyor olması; Açık yöntemlerle karşılaştırıldığında komplikasyon oranının ve kanama miktarının daha az olması; Hastanede yatış süresinin kısalması; İşe ve sosyal hayata dönüşün daha hızlı olması şeklinde sıralanabilir.

Minimal İnvaziv Cerrahi (Kapalı ameliyat) ile Yapılan Ameliyatlar

Akciğer kanser tedavisinde yapılan lobektomi,pnömonektomi; El Terlemesi (hiperhidroz) için yapılan cerrahi; Akciğer zarı (plevra) hastalıklarının cerrahisi (plevral efüzyon boşaltılması, plevra biyopsisi, plevrektomi, dekortikasyon, ampiyem, mezotelioma); Akciğerin iyi huylu hastalıklarında (spontan pnömotoraks, bronşektazi, kistik hastalıklar, konjenital hastalıklar) rezeksiyon; Akciğerde nodül (leke) tanısı ve tedavisi için operasyon; Mediastinal kist/kitle tanı ve teadavi operasyonları; Timus cerrahisi (timektomi operasyonu, timoma rezeksiyonu), Pektus excavatum (Göğüs duvarı şekil bozukluğu, Nuss ameliyatı), Özofagus (yemek borusu) hastalıklarının cerrahisi şeklinde sıralanabilir.

Göğüs Cerrahisi ile ilgili detaylı bilgi ve uzman doktorlarımızdan randevu almak için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.